Odzyskiwanie danych w dobra recepta.

Odzyskiwanie danych

Być może słyszałeś, że odzyskiwanie danych jest czynnością jednorazową, ale to nie do końca prawda. W rzeczywistości może to być bardzo kosztowne, w zależności od okoliczności utraty danych. W tym artykule wyjaśniono niektóre etapy tego procesu, w tym związane z nim koszty. Chociaż proces ten jest zwykle wykonywany przez profesjonalistów, można go również przeprowadzić samodzielnie, jeśli wie się, jak to zrobić. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych rodzajów odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie danych jest procesem jednorazowym

Jeśli utraciłeś część lub wszystkie swoje dane, możesz zastanawiać się, jak je odzyskać. Prawda jest taka, że odzyskiwanie danych jest dość proste. Pliki i informacje o nich są przechowywane w różnych miejscach. Tablica alokacji plików w systemie Windows to sposób, w jaki system operacyjny śledzi pliki przechowywane na dysku twardym. Tablica alokacji plików przypomina spis treści książki, natomiast rzeczywiste pliki na dysku twardym to strony.

Udany proces odzyskiwania danych zazwyczaj polega na przywróceniu plików z kopii zapasowej. Im nowsza kopia zapasowa, tym większe szanse na odzyskanie danych. Aby temu zapobiec, należy mieć przygotowany plan odzyskiwania danych po awarii. Oprócz planu tworzenia kopii zapasowych odzyskiwanie danych jest zwykle częścią planu odzyskiwania danych po awarii. Jeśli dysk twardy uległ awarii, można użyć programu do usuwania danych, aby cofnąć usunięte pliki. Usługi odzyskiwania danych mogą również fizycznie odzyskać dane z uszkodzonych dysków.

Proces odzyskiwania danych może być przeprowadzony na miejscu przy użyciu specjalnego oprogramowania lub przez przeszkolonych profesjonalistów w specjalistycznym laboratorium. To, czy będzie to proces jednorazowy czy ciągły, zależy od złożoności przypadku utraty danych. Pierwsza metoda jest najbardziej opłacalna i skuteczna, a ponadto zazwyczaj nie wymaga fizycznych napraw. Jeśli więc jesteś na rynku odzyskiwania danych, nie wahaj się zainwestować.

Choć może Ci się wydawać, że odzyskiwanie danych to proces jednorazowy, istnieją pewne czynności, które należy wykonać natychmiast po utracie danych. Najważniejszym krokiem jest wyłączenie komputera i uruchomienie oprogramowania do odzyskiwania danych. Jeśli tego nie zrobisz, proces ten będzie znacznie trudniejszy. Można również spróbować użyć oprogramowania do odzyskiwania plików na komputerze. Proces odzyskiwania danych może być bardziej skomplikowany, niż się początkowo wydaje.

Jest ona wykonywana przez profesjonalistów

Specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych mają rozległe przeszkolenie w zakresie sprzętu komputerowego. Muszą wiedzieć, jak diagnozować problemy z dyskami twardymi, używać narzędzi do rozpoznawania formatu plików i odzyskiwać dane z uszkodzonych lub niedziałających komputerów. Muszą również posiadać umiejętności w zakresie fizycznego odzyskiwania danych z dysków twardych. Specjaliści ds. odzyskiwania danych powinni być w stanie odzyskiwać dane z macierzy RAID, dysków półprzewodnikowych i dysków chronionych hasłem. Certyfikowani specjaliści powinni także posiadać tytuł licencjata w pokrewnej dziedzinie. Certyfikowani specjaliści mogą również uzyskać tytuł magistra w zakresie odzyskiwania danych z dysków twardych.

Do naprawy uszkodzonych urządzeń pamięci masowej specjaliści odzyskiwania danych wykorzystują środowisko pomieszczeń czystych. Środowisko to jest dokładnie regulowane, aby kurz, elektryczność statyczna i inne zanieczyszczenia nie miały wpływu na głowicę odczytu/zapisu. Środowisko to zostało zaprojektowane tak, aby zminimalizować te problemy, zapewniając maksymalny sukces odzyskiwania danych. Specjaliści wykonują całą procedurę zgodnie ze ścisłymi wytycznymi. Do wykonania zadania specjaliści używają zaawansowanych narzędzi. Za ich pomocą mogą oni przywracać dane z różnych nośników, w tym z dysków twardych, aparatów fotograficznych i innych urządzeń elektronicznych.

Przeprowadzenie procesu odzyskiwania danych wymaga dokładnej oceny systemu. W zależności od stopnia zaawansowania problemu, konieczna może być wymiana płytki drukowanej lub głowicy odczytu/zapisu dysku. Jeżeli płytka drukowana została usmażona, odzyskanie danych nie jest możliwe. Przepalony bezpiecznik również może wymagać wymiany płytki drukowanej. Proces odzyskiwania danych rozpoczyna się od wstępnej konsultacji z klientem, co zapewnia największe szanse powodzenia. Standardowa usługa odzyskiwania danych świadczona przez Kroll Ontrack zazwyczaj kończy się w ciągu trzech do pięciu dni.

Profesjonalne odzyskiwanie danych to wysoce wykwalifikowany proces odzyskiwania brakujących plików z uszkodzonych lub zniszczonych nośników danych. Odzyskiwanie danych obejmuje szereg podejść. Profesjonaliści używają specjalistycznych narzędzi do przywracania danych i zachowania ich wierności. Odzyskiwanie danych jest przydatne tylko wtedy, gdy brakujące pliki zostały wcześniej zapisane na trwałej pamięci masowej. Proces ten nie działa w przypadku urządzenia, które zostało fizycznie uszkodzone lub do którego nie można uzyskać dostępu. Jeżeli dysk twardy jest nienaprawialny, odzyskiwanie danych jest niemożliwe.

To jest drogie

Odzyskiwanie danych jest kosztowne, ponieważ nie wszystkie elementy dysków twardych są takie same, a ich prawidłowa naprawa wymaga dużej wiedzy specjalistycznej. Firmy często pobierają opłaty z góry, które są pobierane dopiero po naprawieniu dysku twardego. W ten sposób zarabiają pieniądze, nawet jeśli danych nie da się odzyskać. Wiele firm chwali się setkami pozytywnych opinii, ale nie zawsze są one prawdziwe. Niektóre z tych firm pobierają zbyt wysokie opłaty za zwykły przypadek.

Koszt odzyskania danych zależy od ilości danych i czasu potrzebnego na ich odzyskanie. Na przykład, jeśli masz 10 TB danych i potrzebujesz ich natychmiast, zapłacisz znacznie więcej niż w przypadku utraty pięciu megabajtów. To samo dotyczy sytuacji, gdy Twój smartfon zostanie poważnie uszkodzony. Odzyskanie 5 MB danych zajmie godziny. Różnica w cenie wynika z ilości danych znajdujących się na urządzeniu.

Na ogół profesjonalna firma świadcząca usługi odzyskiwania danych pobiera opłatę w wysokości 100-300 USD za GB. Należy trzymać się z daleka od firm oferujących niższe ceny, ponieważ zazwyczaj naliczają one dodatkowe opłaty po odzyskaniu danych. Ponadto firmy te mogą pobierać dodatkowe opłaty za części zamienne lub oferować usługi pospieszne. Porównując ceny, należy również zwrócić uwagę na recenzje. Renomowana firma powinna mieć dobre opinie i rozsądny przedział cenowy. Należy jednak pamiętać, że ceny mogą się znacznie różnić w zależności od firmy, nawet w tej samej branży.

Koszt odzyskiwania danych może się znacznie różnić w zależności od tego, jak wiele danych trzeba odzyskać. Ogólnie rzecz biorąc, koszt odzyskiwania danych zależy od rozmiaru dysku twardego i jego pojemności. Odzyskiwanie danych z GB wymaga więcej czasu niż odzyskiwanie danych z GB, dlatego przed wynajęciem serwisu należy sprawdzić cenę. Koszt odzyskiwania danych o wartości 1000 USD nie ma sensu. Tak więc koszt odzyskiwania danych zależy od urządzenia pamięci masowej i rozmiaru dysku twardego.

Trudno jest wykonać

W niektórych przypadkach odzyskiwanie danych można przeprowadzić samodzielnie za pomocą prostych narzędzi i metod. Istnieją jednak bardziej skomplikowane przypadki, które wymagają interwencji profesjonalisty. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy pewne części plików są uważane za niemożliwe do odzyskania. W takich przypadkach eksperci stosują technikę znaną jako rzeźbienie danych, aby odzyskać plik i jego pozostałe części. W przeciwieństwie do zwykłego odzyskiwania plików, rzeźbienie danych nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy znajomość struktury plików, aby odzyskać ich oryginalną zawartość.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.