Odzyskiwanie danych Co należy wiedzieć o odzyskiwaniu danych
Proces odzyskiwania utraconych, sformatowanych lub uszkodzonych danych z urządzeń pamięci masowej jest znany jako odzyskiwanie danych. Inżynierowie wykonują tę procedurę w środowisku cleanroom. Umożliwia ona również naprawę systemów plików uszkodzonych w wyniku przerwy w dostawie prądu, awarii oprogramowania lub awarii fizycznej. Odzyskiwanie danych nie jest jednak tanie. Kosztuje tysiące dolarów i powinno być traktowane jako ostateczność, jeżeli wszystkie inne opcje zostały wyczerpane. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o tym procesie.
Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania usuniętych, niedostępnych, utraconych, uszkodzonych, zniszczonych lub sformatowanych danych z urządzenia pamięci masowej.
Dane mogą zostać utracone z wielu powodów – od awarii zasilania po przypadkowe usunięcie danych z dysku twardego. W innych przypadkach dane mogą zostać utracone z powodu awarii sprzętu, uszkodzenia głowic odczytu/zapisu dysku twardego, awarii oprogramowania, uszkodzenia oprogramowania układowego lub fizycznego uszkodzenia urządzenia pamięci masowej. Innym powodem utraty danych może być kradzież komputera lub laptopa. W każdym przypadku odzyskanie danych może być wyzwaniem.
Istnieją dwa główne rodzaje odzyskiwania danych: oparte na oprogramowaniu i oparte na sprzęcie. Odzyskiwanie danych za pomocą oprogramowania polega na wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi do odczytywania danych z uszkodzonych urządzeń pamięci masowej i zwracania ich w użytecznym formacie. Jednak niektórych danych nie można przywrócić w ten sposób ze względu na problemy z systemem plików, takie jak uszkodzenie.
Fizyczne uszkodzenie urządzenia pamięci masowej może również uniemożliwić jego działanie lub włączenie. Uszkodzenia mogą obejmować obumarłe i wyrwane głowice, zadrapania na talerzach dysku lub uszkodzony dysk twardy. Jeśli te uszkodzenia są na tyle poważne, że uniemożliwiają pracę dysku twardego, nadal konieczne jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych.
Często uszkodzenie dysku twardego powoduje, że nie można odczytać znajdujących się na nim danych, ale nadal są one na dysku. Najlepszym sposobem na uniknięcie utraty danych jest częste tworzenie kopii zapasowych przy użyciu dostawców kopii zapasowych w chmurze lub zapasowych dysków twardych. Nawet jeśli danych nie da się odzyskać, oprogramowanie do odzyskiwania danych może być w stanie odzyskać ich część, dzięki czemu nie trzeba będzie tracić czasu na ich odtwarzanie.
Odzyskiwanie danych to proces niezbędny do przywrócenia usuniętego, niedostępnego, utraconego lub sformatowanego pliku z urządzenia pamięci masowej. Rzeźbienie plików to technika, która pomaga odzyskać dane z usuniętej partycji lub nawet pliku. Ta metoda pozwala zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ oprogramowanie nie musi skanować całego dysku twardego w celu zlokalizowania pliku. Ponadto oprogramowanie do odzyskiwania danych jest dostępne zarówno dla systemów operacyjnych Windows, jak i Mac.
Jest ona wykonywana w pomieszczeniach czystych przez przeszkolonych inżynierów.
Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych, pomieszczenia sterylne są niezbędne w tym procesie. Przeszkoleni inżynierowie muszą nosić specjalne kombinezony i sprzęt, aby chronić się przed cząstkami stałymi. Muszą oni także posiadać wiedzę techniczną niezbędną do przeprowadzenia procesu. Pomieszczenia sterylne do odzyskiwania danych muszą charakteryzować się wysokim poziomem czystości, co oznacza, że liczba cząstek stałych musi być jak najmniejsza. Niektóre firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych przeprowadzają audyty, gdy pomieszczenie czyste jest puste, ale może to nie być tak dokładne, jak powinno.
Pomieszczenie czyste to kontrolowane środowisko, w którym kurz i inne cząstki unoszące się w powietrzu nie mogą dostać się do sprzętu. Zawiera zaawansowaną filtrację i technologię antystatyczną. Czyste pomieszczenia, takie jak File Savers Data Recovery, wykorzystują technologię czystych pomieszczeń ISO 5 klasy 100 z antystatycznymi podłogami, aby bezpiecznie otwierać mechanicznie uszkodzone dyski twarde. W czystym pomieszczeniu powinno być mniej niż 100 cząstek o wielkości 0,5 mikrona na stopę sześcienną.
Może naprawić system plików spowodowany przerwą w dostawie prądu, awarią oprogramowania lub awarią fizyczną
Nagła przerwa w dostawie prądu może spowodować nieoczekiwane wyłączenie komputera, a w konsekwencji uszkodzenie danych i systemów plików. Problemy te mogą przybierać różne formy – od uszkodzenia danych po całkowitą awarię systemu. Ponadto w przypadku przerwy w dostawie prądu dochodzi do przepięcia, co powoduje przeciążenie układów elektronicznych komputera. Jeśli skoki napięcia występują często, komputer może nie uruchamiać się. Na szczęście istnieją rozwiązania tych problemów.
Oprócz przerw w dostawie prądu komputer może ulec awarii logicznej, która nie jest związana z uszkodzeniem fizycznym. Problem ten może być spowodowany wirusem, uszkodzonym plikiem, a nawet błędem ludzkim. Powszechnym objawem awarii logicznej jest niebieski ekran śmierci. Oprócz awarii logicznej dysk twardy może ulec uszkodzeniu fizycznemu, które obejmuje przypadkowe usunięcie plików lub przegrzanie dysku twardego.
Na szczęście istnieje wiele sposobów rozwiązywania problemów z systemem plików bez uciekania się do naprawy sprzętu. Większość tradycyjnych dysków twardych wykorzystuje delikatną głowicę odczytu/zapisu (jak igła gramofonowa), która jest podatna na uszkodzenia. Jeżeli nawet niewielkie przesunięcie może doprowadzić do katastrofalnego w skutkach uszkodzenia głowicy, oprogramowanie do odzyskiwania danych będzie w stanie rozwiązać ten problem.
Fizyczna awaria dysku twardego może również spowodować awarię logiczną dysku twardego w komputerze. W takim przypadku system operacyjny komputera nie rozpoznaje dysku twardego jako opcji. Może również wystąpić ciągły hałas z wnętrza komputera. Może to być dźwięk wentylatora chłodzącego lub zgrzytanie. Jeżeli w komputerze wystąpiła awaria fizyczna, być może należy wymienić dysk twardy lub dysk logiczny.
To jest drogie
Na cenę odzyskiwania danych wpływa wiele czynników. Rodzaj urządzenia pamięci masowej i jego interfejs decydują o tym, ile to kosztuje. Również poziom uszkodzenia urządzenia pamięci masowej ma wpływ na cenę. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych zazwyczaj nie ogłaszają swoich cen w witrynie internetowej, więc nie można określić, ile będzie kosztować określone zadanie, zanim się je wykona. Niektóre zadania są proste i kosztują mniej niż inne, podczas gdy niektóre wymagają specjalistycznych narzędzi i czasu.
Niektóre firmy podają ceny na podstawie GB, co jest absurdalne i nierealistyczne. Dysk o pojemności 1 TB nie będzie automatycznie kosztował 1000 USD. Podobnie firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, które naliczają opłaty za godzinę, nie są realistyczne. Ceny odzyskiwania danych zależą od typu urządzenia pamięci masowej i dysku twardego, więc ryczałtowe opłaty nie mają sensu. Zamiast tego za odzyskanie jednego GB należy liczyć się z wydatkiem rzędu 100-300 USD. Ceny te są jednak uzasadnione, jeśli weźmie się pod uwagę ilość utraconych danych i kwotę, jaką można za nie zapłacić.
Koszt odzyskiwania danych może się znacznie różnić w zależności od typu nośnika i problemu, który trzeba rozwiązać. Na przykład odzyskanie danych ze smartfona może kosztować 195 PS i 295 PS, natomiast koszt odzyskania danych z dysku twardego może wynosić od 350 PS do 600 PS. Koszt odzyskiwania danych z dysku twardego zależy jednak od ilości odzyskiwanych danych i stopnia złożoności dysku twardego. Z tych powodów najlepiej wybrać usługę, która ma gwarancję powodzenia i ma udokumentowane osiągnięcia w odzyskiwaniu danych dla swoich klientów.
Utrata danych to nie tylko stresujące doświadczenie dla wielu osób, ale także ważne zadanie, które musi być wykonane prawidłowo. O kosztach decyduje to, czy dane można odzyskać, czy nie. Odzyskiwanie danych jest bardzo specjalistyczną dziedziną i wymaga wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Technicy ci pobierają jednak wysokie opłaty. Dlatego najlepiej jest zatrudnić profesjonalistę, który zrobi to za Ciebie. Cena odzyskiwania danych zależy także od ilości utraconych danych i rodzaju awarii dysku.
Jest trudny w użyciu
Pierwszym krokiem w korzystaniu z oprogramowania do odzyskiwania danych jest pobranie i zainstalowanie go na komputerze. Po zainstalowaniu oprogramowanie przeskanuje dysk twardy. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać, i poinstruuj oprogramowanie, aby zapisało je w bezpiecznej lokalizacji. Jeśli oprogramowanie do odzyskiwania danych wykryje pliki, których nie da się odzyskać, zapisze je pod inną nazwą. Po przywróceniu danych z dysku będzie można ponownie przeglądać pliki i uzyskiwać do nich dostęp.
Podczas korzystania z oprogramowania do odzyskiwania danych można wyświetlić podgląd odzyskanych plików i filtrować wyniki w celu znalezienia plików, których nie można odzyskać. Do wyboru jest wiele typów plików do odzyskania, w tym dokumenty, zdjęcia, muzyka, arkusze kalkulacyjne, wiadomości e-mail i pliki PDF. Oprogramowanie do odzyskiwania danych zapobiega również zapisywaniu przez komputer nowej zawartości na urządzeniu pamięci masowej, co mogłoby spowodować nadpisanie plików, które chcesz odzyskać. Aby maksymalnie ułatwić odzyskiwanie danych, wybierz program, który ma przyjazny interfejs użytkownika.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.