Czym są usługi IT dla firm i skąd wiadomo, czy są one odpowiednie dla Twojej firmy?
Obsługa IT dla firm to działania wykonywane przez organizacje w celu zarządzania technologią informacyjną. Obejmują one rozwiązywanie problemów, wsparcie techniczne i zarządzane usługi IT dla firm. Usługi IT dla firm są często oferowane w formie usług zarządzanych lub rozwiązań IT dla biznesu. Niektóre firmy skupiają się wyłącznie na tego typu usługach, inne mają bardziej zróżnicowane portfolio usług.
Zarządzana usługa IT dla firm
Usługi zarządzane, jak sama nazwa wskazuje, obejmują outsourcing pewnych funkcji i procesów. Celem jest usprawnienie działania przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków budżetowych. Proces ten może również skutkować redukcją bezpośrednio zatrudnionych pracowników. Usługi zarządzane są również dobrym rozwiązaniem dla małych firm, które nie posiadają wewnętrznej wiedzy informatycznej. Ale skąd wiadomo, czy są one odpowiednie dla Twojej firmy?
In-house IT jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz zasoby, aby zatrudnić wewnętrzny zespół IT. Zatrudnienie pełnoetatowego pracownika do obsługi potrzeb informatycznych może być bardzo kosztowne. Usługi zarządzane mogą zapewnić ten sam poziom wsparcia za niższą cenę. Ponadto poziom wsparcia informatycznego można skalować w zależności od potrzeb firmy.
Usługi zarządzane są lepsze niż model Break-Fix, ponieważ posiadają środki zapobiegawcze, które zapewniają wychwytywanie problemów, zanim spowodują one znaczne szkody. Eksperci ds. usług zarządzanych monitorują systemy pod kątem nieprawidłowości i zagrożeń, a także często oferują pomoc techniczną. W rezultacie można cieszyć się bardziej stabilnym środowiskiem IT bez ciągłych zmartwień związanych z nieprzewidzianymi przestojami.
Zarządzane usługi IT dla firm mogą być inteligentną opcją dla przedsiębiorstw, które chcą obniżyć swoje koszty i skupić się na rozwoju. Zarządzane usługi IT dla firm są idealne dla organizacji, które mają złożoną infrastrukturę i nie mają czasu ani zasobów, aby zatrudnić wewnętrzny dział IT. Mogą one zapewnić całodobowe monitorowanie i zarządzanie wszystkimi elementami ich sieci. Ponadto mogą one zapewnić długoterminową optymalizację i ewolucję infrastruktury IT.
Zarządzane usługi IT dla firm mogą pomóc w bardziej efektywnej alokacji budżetu IT. Mogą one zapewnić dostęp do szerokiej ławki zasobów inżynieryjnych, które mogą pomóc w strategicznym planowaniu technologii, konserwacji sieci i rozwiązywaniu problemów użytkowników końcowych. Można również oczekiwać przewidywalnej miesięcznej lub kwartalnej stawki za te usługi, co ułatwia budżetowanie.
Rozwiązanie IT oparte na biznesie
Podejście BDS (business-driven IT solution) polega na tworzeniu rozwiązań informatycznych bezpośrednio spełniających wymagania biznesowe. Proces ten rozpoczyna się od zdefiniowania strategii biznesowej, wymagań i celów. Cele te są następnie przekładane na działające rozwiązanie IT. Zazwyczaj osiąga się to poprzez przekształcenie modelu biznesowego. Dopasowanie warstwy biznesowej i informatycznej skutkuje większą elastycznością i krótszym czasem realizacji. Poniżej wymieniono niektóre z kluczowych cech BDS.
Rozwój napędzany przez biznes rozpoczyna się od tworzenia modeli BPM. Modele te są następnie wykorzystywane jako artefakty wejściowe w fazach projektowania cyklu życia rozwoju oprogramowania. Dzięki temu architekci IT mogą projektować działania procesowe jako komponenty oprogramowania i usługi. Dzięki takiemu podejściu przedsiębiorstwa mogą osiągnąć większą zwinność biznesową, a budżety IT mogą być łatwo uzasadnione.
Rozwój zorientowany na biznes polega na ścisłej współpracy między zespołami biznesowymi i technicznymi, czego efektem jest oprogramowanie spełniające potrzeby biznesowe. Dodatkową korzyścią jest to, że takie podejście zmniejsza również koszty. Proces składa się z cyklu działań, które skupiają się na zrozumieniu celów biznesowych. Istnieją cztery kluczowe kroki w tym procesie:
Wsparcie techniczne
Obsługa informatyczna firm ma różne poziomy wsparcia technicznego. Wsparcie na poziomie pierwszym jest świadczone przez specjalistę IT, natomiast wsparcie na poziomie drugim jest świadczone przez techników. Technicy ci są bardziej wyspecjalizowani i mają większe doświadczenie, i będą odpowiedzialni za incydenty, które wymagają większej wiedzy technicznej. Najpierw zdiagnozują problem, a następnie będą pracować nad jego rozwiązaniem. Proces ten może wymagać wielu rozmów teleakustycznych, a nawet może obejmować zdalną kontrolę dostępu.
Wsparcie techniczne ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy, ponieważ umożliwia jej konkurowanie w swojej branży. Zapewniając sprawne działanie procesów biznesowych i systemów, mogą one zwiększyć zyski i utrzymać lojalność klientów. Dostarczają również rozwiązania problemów klientów, zapewniając maksymalny czas pracy systemu. Firma może korzystać z pracowników wewnętrznych, aby zaoferować wsparcie techniczne dla swoich klientów lub zlecić tę usługę agencji zewnętrznej, aby uzyskać lepsze wyniki.
Wsparcie techniczne to usługa, która skupia się na rozwiązywaniu problemów użytkowników. Pomoc ta może obejmować korektę błędów, gorące poprawki, obejścia, dostawy zastępcze lub poprawki produktu. Może również obejmować drobną pomoc, taką jak instalacja oprogramowania, konfiguracja bazy danych i doradztwo w zakresie klient-serwer. Wiele firm oferuje tę usługę.
Podczas gdy wsparcie techniczne skupia się na udzielaniu pomocy w kwestiach technicznych, obsługa klienta koncentruje się na doświadczeniach klienta. Wymaga ona pomocy przedstawicieli obsługujących klientów, którzy słuchają i prowadzą klienta przez proces rozwiązywania problemu krok po kroku. Zadowolenie klienta jest głównym celem obsługi klienta, więc pracownicy muszą mieć doskonałe umiejętności obsługi klienta.
Rozwiązywanie problemów
Rozwiązywanie problemów polega na identyfikacji przyczyny problemu i przywróceniu systemu do normalnego stanu. Skuteczne rozwiązywanie problemów charakteryzuje się brakiem powtarzalnych błędów i przywróconą funkcjonalnością. Skuteczność rozwiązywania problemów zależy od doświadczenia i dokładności technika. Czasami rozwiązanie problemu prowadzi do kolejnego, dlatego ważne jest ciągłe monitorowanie systemu w celu ustalenia, czy zmiany mają jakieś negatywne konsekwencje.
Jednym z pierwszych kroków w rozwiązywaniu problemów z komputerem jest przechwytywanie zrzutów ekranu. Zrzuty ekranu pomogą osobie rozwiązującej problem zrozumieć przyczynę problemu. Należy również zanotować, co się robiło, gdy problem się pojawił. Jeśli problem wystąpił w ciągu ostatniego tygodnia lub tylko przez kilka dni, spróbuj odtworzyć te same warunki. Na przykład, jeśli problem występuje po każdym włączeniu komputera, przyczyną może być niedawna aktualizacja urządzeń peryferyjnych lub oprogramowania.
Korzystając z analizy kodów błędów, technicy mogą zdiagnozować problem i zaproponować rozwiązania. W wielu przypadkach problem jest spowodowany nieprawidłowym działaniem pojedynczego elementu. Innym razem komunikat o błędzie może być oznaką większego problemu, który wymaga bardziej kompleksowego podejścia. Celem rozwiązywania problemów jest zidentyfikowanie podstawowej przyczyny problemu i jak najszybsze jego naprawienie.
Rozwiązywanie problemów z obsługą informatyczną firm w zakresie problemów z komputerami to wymagająca praca. Ze względu na wiele warstw technologii, które istnieją pomiędzy awarią a zgłaszającym ją komponentem, określenie dokładnej przyczyny problemu jest trudne. Na przykład, niekompatybilne dyski, systemy operacyjne i sterowniki są możliwymi winowajcami. Aby zidentyfikować pierwotną przyczynę problemu, specjalista może najpierw poszukać wspólnych przyczyn, zapoznać się z dokumentacją produktu i przeprowadzić badania online.
Zarządzanie dostawcami
Zarządzanie dostawcami jest krytycznym elementem cyklu życia usług IT dla firm. Sprzedawcy zapewniają dostosowane produkty i usługi, które spełniają potrzeby klienta. Na przykład, dostawcy mogą zapewnić aplikacje, które są opracowane do specyfikacji konkretnego przedsiębiorstwa. Zarządzanie tymi sprzedawcami prawidłowo jest kluczowe dla zapewnienia, że nadal służyć klientowi.
Zarządzanie dostawcami polega na równoważeniu kosztów i jakości usług świadczonych przez różnych dostawców. Przeprowadzając badania rynku i porównując usługi dostawców, organizacja może wybrać najlepszą ofertę i zmniejszyć swoje koszty. Organizacja może również zasygnalizować swojemu obecnemu dostawcy, aby zaoferował lepsze oferty i niższe ceny. Oprócz zapewnienia, że dostawcy spełniają jej oczekiwania, dobre zarządzanie dostawcami zmniejszy ryzyko i poprawi wydajność oraz ROI.
Przed wyborem dostawcy, firma powinna jasno określić swoje cele. Ustalenie celów może zawęzić pulę dostawców. Pomaga również spisać plusy i minusy każdego sprzedawcy i ustalić jasne warunki z dostawcami. Sprzedawcy muszą być zweryfikowane przez zespół, aby upewnić się, że spełniają one swoje wymagania.
Zarządzanie dostawcami jest krytyczne dla ciągłości usług IT w firmach. Gdy dostawcy nie są właściwie zarządzani, organizacje narażają swoje dane na ryzyko. Kiedy nie dostarczają oprogramowania lub usług na czas, mogą nie być w stanie spełnić uzgodnionego poziomu usług. Jeśli pojawią się te problemy, konieczna jest szybka reakcja. Bez odpowiedniej ewidencji dostawców i zarządzania zdarzeniami krytycznymi, firma nie będzie w stanie rozwiązać tych problemów.
Jednym z najważniejszych kroków w zarządzaniu dostawcami jest negocjowanie umów. Proces ten może być złożony i długotrwały, więc najlepiej rozpocząć negocjacje już na początku. Umowa powinna zawierać konkretne warunki, takie jak daty rozpoczęcia i zakończenia umowy, towary i usługi zawarte w umowie oraz ceny. Warunki powinny być również wiążące dla obu stron.
Dane adresowe:
AKTE Obsługa informatyczna firm – Outsourcing IT – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 380 784
Telefon: 784 898 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.